środa, 30 maja 2012

Kolbuszowski Magiel: Turbinowy zawrót głowy

Na stronie Kolbuszowskiego Magla ukazał się bardzo interesujący wpis dotyczący pism urzędowych i decyzji związanych z powstającą turbiną w Weryni, turbiną Pana Wrzaska w Kolbuszowej Górnej ws której toczy się postępowanie oraz planowaną farmą Wiktoria/Aquilo/kapitał cypryjski/inwestor z Hiszpanii/X/Y/?

Cytat z Kolbuszowskiego Magla:

"Dzięki uprzejmości pana posła Zbigniewa Chmielowca (dziękujemy) dostaliśmy dwa pisma -wyjaśnienia w sprawie budowanych w naszej gminie turbin wiatrowych, jakie otrzymał  ze Starostwa ,i z Urzędu Miasta. Otrzymaliśmy też  trzecie, od Podkarpackiego Inspektora Środowiska. Wynika z nich, że decyzje o tym, że powstająca turbina w  Weryni nie wpływa znacząco na środowisko podjął sam burmistrz Jan ZubaDlatego prosimy o upublicznienie dokumentów o jakich pisze pan Starosta. Myślę, że duża  część mieszkańców naszej gminy chętnie dowiedziała by się na jakiej podstawie burmistrz to uczynił, czym zmierzył i czym zważył wpływ turbiny wiatrowej na środowisko budowanej w Weryni."


Pełen tekst artykułu oraz skany oryginalnych pism na stronie Kolbuszowskiego Magla:


PS. Mamy pismo z Ministerstwa, z którego wynika, że Burmistrz mógł podjąć taką decyzję jedynie w przypadku turbiny do 30m wysokości całkowitej. Z informacji podanych na blogu radnego, pana Michała Karkuta, wynika, że ta Weryńska elektrownia ma mieć aż 45m!

środa, 16 maja 2012

Uciążliwy hałas - tereny zagrożone

Według zapewnień inwestora (źródło: artykuły sponsorowane i reklamowe firmy Aquilo/Wiktoria w Korso Kolbuszowskim) ponadnormatywny hałas będzie występował w odległości do 500m od pojedynczej turbiny. Pomimo tego plany zakładają budowę elektrowni wiatrowych o mocy 2.4MW bliżej domostw niż podawana bezpieczna odległość. Co więcej, według zapewnień inwestora, hałas przekraczający swym natężeniem tło akustyczne dopuszczalne dla występującego u nas rodzaju zabudowy będzie występował do odległości 700m od turbiny. Postanowiliśmy zatem wykonać bezkrytycznie symulację terenów, które będą zagrożone uciążliwym hałasem, wg wytycznych inwestora. Przykładowe wyniki symulacji przedstawia poniższy rysunek. Pełne modele stref uciążliwego hałasu, modele 3D turbin, plany 2D, itp. zawarte są w pliku kmz do pobrania - tutaj (do wizualizacji wymagana jest uprzednia instalacja Google Earth).
Modele wyłącznie stref uciążliwego hałasu do pobrania - tutaj.



Wnioski: uciążliwym hałasem będą zagrożone domostwa w Kupnie (najsilniej w okolicach krzyżówki), Bukowcu (północna część), Wojkowie (cała miejscowość), Kolbuszowej Górnej (południowo-zachodnia część), Widełce (po północnej stronie DK9) i Weryni (południe miejscowości).

Oczywiście są to strefy uciążliwego hałasu w mniemaniu inwestora. Mieszkańcy okolic dużych farm wiatrowych istniejących w Polsce narzekają na hałas w znacznie większych odległościach niż 700m podawane przez Aquilo/Wiktoria. Ponadto natężenie hałasu jest zależne od kierunku i siły wiatru, gęstości powietrza, stopnia zużycia elementów elektrowni wiatrowej (problem narasta z roku na rok podczas eksploatacji), jak również zachmurzenia. Najbardziej uciążliwy hałas występuje zwykle w porze nocnej, przy grubej warstwie zachmurzenia i niskiej podstawie chmur. Ponadto w przypadku wielu turbin należy spodziewać się lokalnych zjawisk o charakterze interferencji, dudnień i rezonansu akustycznego, które znacząco nasilają lokalnie odczuwany hałas, a nie są brane pod uwagę w raportach oddziaływania na środowisko (zagadnienia o charakterze niestacjonarnym,  wymagana złożona analiza). Na domiar złego nasze miejscowości położone są głównie w dolinach, co dodatkowo spotęguje natężenie męczących dźwięków; świstów, skrzypienia, zgrzytania i wycia.

Mieszkańcy Orzechowiec pod Przemyślem porównują męczący ich hałas do efektu pociągu, który ciągle nadjeżdża. Nadjeżdża 24 godziny na dobę, 365 dni w roku... i nigdy nie odjeżdża!

"Wielki wyjec", Margonin, Polska. Tu też miało być cool:


poniedziałek, 14 maja 2012

Rozmowy pod stołem?

Kolbuszowski Magiel opublikował dziś ciekawy artykuł:

Kolbuszowski Magiel: Ojczyzna....: Przychodzi do Urzędu miejskiego 2 facetów elegancko ubranych.Opowiadają że chcą zbudować na terenie gminy elektrownię wiatrową za jakieś 300...


Nasz komentarz:


Skoro Radni podjęli w dniu 18.11.2011 decyzję o kontynuowaniu rozmów z inwestorami z "Wiktorii", to rozmowy z "Aquilo" są w tym momencie formalnie bezprawne.

Pan Burmistrz na ostatniej sesji RM ciągle mówi o Wiktorii (za Kolbuszowskim Maglem):
Wiktoria czy Aquilo? 
Tekst uchwały RM z dnia 18.11.2011

Konieczna jest nowa uchwała.

sobota, 12 maja 2012

Kolbuszowa24.net

Od dziesięciu dni istnieje portal kolbuszowa24.net, który pozwala na bieżąco śledzić wydarzenia w naszej gminie i powiecie. Portal zajął się już m.in. problemem turbin wiatrowych (na nasze oko bezstronnie - i tak trzymać) w dwóch artykułach:
Burmistrz o wiatrakachWiatraki w Kolbuszowej oraz Może by tak referendum?

Życzymy Autorom przedsięwzięcia po pierwsze szybkiego sukcesu przedsięwzięcia, które może niezwykle urozmaicić medialny krajobraz Kolbuszowej, po drugie wrażliwości na problemy zwykłych mieszkańców i po trzecie życzliwości władz.

PS. Pamiętajmy również o e-kolbuszowa.pl, portalu niezwykłym ze względu na możliwości "dziennikarstwa obywatelskiego".

czwartek, 10 maja 2012

Kolbuszowa - niepełny Biuletyn Informacji Publicznej?

Zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (art. 22.1 oraz art. 23.1 ustawy) :

Art. 22.
1. Do prowadzenia publicznie dostępnych wykazów SĄ ZOBOWIĄZANIE organy administracji
właściwe w sprawach, o których mowa w art. 21 ust. 2.

Art. 23.
1. Publicznie dostępne wykazy prowadzi się w FORMIE ELEKTRONICZNEJ. Organ administracji obowiązany do prowadzenia wykazu udostępnia go w Biuletynie Informacji Publicznej.

Tu dostępny pełen tekst ustawy, w tym tekst art. 21 ust. 2:
Ustawa z dnia 3 października 2008 o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko

Ocen oddziaływania na środowisko budowanej aktualnie turbiny w Weryni w BIP UM Kolbuszowa odnaleźć niesposobna:
http://www.wrota.podkarpackie.pl/pl/bip/gminy/um_kolbuszowa

W BIP Powiatu również nie ma takich informacji, generalnie dominuje pustka:
http://bip.powiat.kolbuszowa.pl/bip_kolbuszowa/index.jsp?place=Menu01&news_cat_id=-1&layout=0

środa, 9 maja 2012

Swojskie klimaty

Dziś będzie przez różowe okulary. Zobaczyliśmy pozytywny aspekt zamiany Kolbuszowej w potężną elektrownię wiatrową. Nie będą się nam tu więcej sprowadzać i budować "jaśniepany mielcoki i rzeszowioki" ;). Będzie wciąż przaśnie, bidnie i swojsko!


"Koko Euro Spoko" - i znów Lublin... w cholewę, ... ale oni mają łeba do promocji! Jarzębiny - jesteście niesamowite!

wtorek, 8 maja 2012

Podkarpacie, Mielec - konferencja prasowa

Protestujący przeciwko zbyt bliskiej lokalizacji wiatraków od domów zorganizowali konferencję prasową dla lokalnych mediów. Przedstawili w niej zagrożenia jakie wynikną z planowanej inwestycji. Poniżej krótki film z konferencji, który otrzymaliśmy od Organizatorów:

poniedziałek, 7 maja 2012

Zmiana klimatu Weryni


Dominująca w naszych stronach południowo-zachodnia cyrkulacja spowoduje zauważalną zmianę mikroklimatu Weryni, a być może i pozostałych okolicznych miejscowości, z Kolbuszową włącznie.

Jak dowiedli naukowcy, farmy wiatrowe wywołują lokalne ocieplenie klimatu, na skalę regionalną [1, 2]. Duża farma wiatrowa wywołała podniesienie temperatury w jej okolicy średnio o 0.72 st. C!

Farmy wiatrowe powodują również lokalne powstawanie zachmurzenia, w strumieniu powietrza za turbiną [3]. Efekt ten wywołuje odczuwalną dla mieszkańców zmianę mikroklimatu ich miejsca zamieszkania. Pierwsze poważne problemy z tego tytułu odczuli na własnej skórze mieszkańcy wybrzeża Danii [4].

1. Liming Zhou, Yuhong Tian, Somnath Baidya Roy, Chris Thorncroft, Lance F. Bosart & Yuanlong Hu, Impacts of wind farms on land surface temperature, Nature Climat Change, http://www.nature.com/nclimate/journal/vaop/ncurrent/full/nclimate1505.html
2. Scientists confirm that wind turbines have an effect on the environment, http://www.hydrogenfuelnews.com/scientists-confirm-that-wind-turbines-have-an-effect-on-the-environment/853422/
3. Jeremy Hsu, Wind Turbines Leave Clouds and Energy Inefficiency in Their Wake, http://www.popsci.com/technology/article/2010-01/wind-turbines-leave-clouds-and-energy-inefficiency-their-wake
4. Farmy wiatrowe zmieniają pogodę, http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/109635,farmy-wiatrowe-zmieniaja-pogode

niedziela, 6 maja 2012

Sejm RP - interpelacja ws. turbin w Kolbuszowej

W dniu 24 kwietnia 2012 roku Pan poseł Zbigniew Chmielowiec złożył interpelację do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, w której zadaje szereg pytań ministrowi gospodarki:
1.  Czy przeprowadzono badania w związku ze szkodliwym działaniem elektrowni wiatrowych na zdrowie człowieka i na środowisko?
2. Jakimi ekspertyzami dysponuje ministerstwo na temat skutków inwestycji farm wiatrowych dla środowiska i ludzi?
3. Kiedy zostaną określone podstawowe zasady bezpieczeństwa ludności warunkujące postępowanie przygotowawcze i budowę elektrowni wiatrowych?
4. Jaka powinna być minimalna, bezpieczna odległość farmy od zabudowań mieszkalnych?
5. Jakie są szczegółowe regulacje w sprawie lokalizacji i funkcjonowania elektrowni wiatrowych w Europie i świecie?
6. Czy znane są Panu Ministrowi zamierzenia inwestycyjne korporacji zagranicznych w zakresie budowy farm wiatrowych w Polsce?
7. Czy w resorcie gospodarki istnieje stosowny departament, który dba o bezpieczeństwo ludności oraz pomaga inwestować w produkcję energii z wiatru tam, gdzie jest to bezpieczne?

Źródła:
1. Korso Kolbuszowskie, 2 maja 2012, str. 4.
2. Interpelacja 4207

Ku pokrzepieniu serc walczących o bezpieczną przyszłość, w środowisku wolnym od skażenia turbinami wiatrowymi, zamieszczamy "Pieśń Zwycięstwa" (The Pirates & Mike Brady - Victory):