piątek, 13 kwietnia 2012

Efekt migotania - symulacje

Proponowana lokalizacja gniazda C wywoła efekt dokuczliwego migotania cienia w domostwach znajdujących się w okolicach kościoła w Kolbuszowej Górnej (tym gorzej im bliżej "ceramiki"). Efekt ten będzie bardzo nieprzyjemny w okresie zimowo-wiosennym, gdy słońce świeci krótko. Mieszkańcy będą tu narażeni na "dyskotekę" trwającą od 1 do 1.5 godziny w porze popołudniowej (symulacje dla lutego i marca): 

Kolbuszowa, Kolbuszowa Górna, Werynia, Widełka, Kupno, Kłapówka, Wojków, turbiny wiatrowe, wiatraki, efekt migotania

Mieszkańcy tej okolicy będą również narażeni na migotanie cienia pochodzące od turbin z gniazda A w godzinach porannych:

Kolbuszowa, Kolbuszowa Górna, Werynia, Widełka, Kupno, Kłapówka, Wojków, turbiny wiatrowe, wiatraki, efekt migotania


Bardzo silny i długotrwały efekt migotania cienia dotknie również mieszkańców Wojkowa i Kłapówki. W Kupnie, Widełce i "dolnej części" Kolbuszowej Górnej (przy założeniu już, że gniazda D nie będzie) problem będzie występował w godzinach porannych, a w Weryni wieczorem.

Powyższe wizualizacje wykonano dla domostw znajdujących się w odległości 500-700 m od turbin. W celu dodatkowego zobrazowania negatywnego oddziaływania efektu migotania cienia na ich mieszkańców przeprowadzono dodatkową analizę. Poniższy wykres obrazuje procentową powierzchnię przesłanianej tarczy Słońca, w zależności od odległości od turbiny. W odległości poniżej 200m łopata turbiny będzie przesłaniała w całości tarczę Słońca, nawet w najsmuklejszym jej miejscu (koniec łopaty). Przy przesłanianiu bezpośredniego światła słonecznego przez miejsce, gdzie profil łopaty jest najdłuższy (najszersze miejsce), efekt ten wystąpi aż do odległości ponad 500m. Tłumienie 50% bezpośredniego strumienia światła słonecznego będzie w tym wypadku miało miejsce aż do odległości 1300m!


Dane o typowej geometrii łopat turbiny wiatrowej, wykorzystane w przeprowadzonych obliczeniach, zaczerpnięto ze źródła [1]. Przyjęto długość łopaty 57m.

"Pomimo tego, że w żadnym kraju nie ma przepisów prawnych regulujących kwestie związane z migotaniem cieni, w kilku z nich istnieją wytyczne, do których inwestorzy farm wiatrowych się stosują. W Niemczech przyjęto, że gospodarstwa domowe i biura znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni wiatrowych mogą być narażone na efekt migotania cieni maksymalnie przez 30 godzin w ciągu roku i 30 minut dziennie, przy założeniu najbardziej pesymistycznego scenariusza, a więc bezchmurnego nieba (...)" [2]. Planowana lokalizacja turbin na farmie wiatrowej w okolicach Kolbuszowej spowoduje przekroczenie co najmniej kilkukrotnie tych zdroworozsądkowych zaleceń!

1. Dayton A. Griffin, Blade System Design Studies Volume II: Preliminary Blade Designs and Recommended Test Matrix, SAND2004-0073, Unlimited Release, Global Energy Concepts, 2004.

2. Strona internetowa Oddziaływania Wiatraków, data dostępu 2012.04.13.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz